../

Eşme

Ekmek

AYVA YETİŞTİRİCİLİĞİİKLİM İSTEĞİ

     -Ayva soğuklara elma ve armuttan daha az dayanır. Bahçe tesis edilecek yer seçilirken bu nokta dikkate alınmalıdır. Ayvanın çiçeklerinin sürgünlerinin ucunda meydana gelmesi nedeniyle geç çiçek açar bu da ilkbahar geç donlarının tehlikeli olduğu yerler için bir avantajdır. Bazı soğuk iklime sahip bölgelerde ayva yetiştiriciliği yapılmasına karşın istenen meyve kalitesine ulaşılamamaktadır. Ayrıca aşırı nemli ve rüzgarlı yerlerden hoşlanmaz, yaprak ve meyveler sclerontina (monilya ) hastalığına karşı hassastır.

TOPRAK İSTEKLERİ

     -Ayva, çok ağır, aşırı kireçli ve fazla geçirgen toprakların dışında kalan birçok toprak tipinde düzenli sulama yapıldığı takdirde yetiştiriciliği yapılabilir. Aşırı kumlu ve nemsiz topraklarda yetişen meyve kuru ve boğucu olur.

BAHÇE TESİSİ

     -Ayva bahçesi için seçilen uygun yerlerde bir yaşlı ve aşılı fidanlarla bahçe kurulur. Dikim mesafesi 4X4 veya 4X5 aralıklarla dikilir.

     -Yetiştiriciliği yapılan ayva çeşitlerinin çoğu kendine verimli olduğu için tek çeşitten ayva bahçesi kurulabilir. Fakat yine de çeşit karışımı yapmakta fayda vardır.

BUDAMA

     -Ayvalar genellikle goble şeklinde terbiye edilir. Ağacın çatısını oluştururken ana dalların sağlam oluşmasına dikkat edilmelidir. Verim çağındaki ayva ağaçlarında gerekli yerlerde seyreltme, uzun dal ve sürgünlerde kısaltma kesimleri yapılır.

TOPRAK İŞLEME

     -Toprak işlenirken derin sürümden kaçınılmalıdır. Sürüm baharda ve yaz başlangıcında yapılır.

SULAMA

     -Yazı kurak geçen yerlerde toprağın durumu ve ağacın su ihtiyacına göre 10-20 günde bir sulama yapılır.

GÜBRELEME

     -Kökler yüzlek olduğundan toprağın üst kısımlarının besin maddelerince zengin tutulması gerekir. 3-4 yılda bir dekara 3-4 ton ahır gübresi verilmelidir. Ayrıca toprak tahlil sonuçlarına göre kompoze gübre kullanılır.